Ciekawostki

Napęd do bramy, a brak prądu – co warto wiedzieć?

Napęd garażowy Hormann

Napęd do bramy garażowej czy wjazdowej to zdecydowanie komort i bezpieczeństwo. Dlaczego warto zainwestować w dodatkowe zasilanie? Jakie są sposoby na otwieranie bramy z automatyką w sytuacjach awaryjnych? Posiadając napęd do bramy, warto przemyśleć kwestię akumulatora, który zapewni dodatkowy komfort i bezpieczeństwo podczas awarii prądu.

Brak prądu to zdecydowanie problematyczna sytuacja, która może zdarzyć się w każdym momencie. Awaria prądu ma bezpośredni wpływ na urządzenia które czerpią z niego energię, między innymi napęd do bramy garażowej czy wjazdowej. Kiedy napęd nie ma możliwości funkcjonowania ze względu na brak zasilania, tworzy się problem ze swobodnym wejściem lub wjazdem do garażu. Warto przemyśleć dodatkowe zasilanie, aby móc swobodnie korzystać z garażu, nawet podczas awarii prądu. Wybór napędu do bramy z napięciem 24 V, niezależnie od rodzaju bramy (np. garażowa, przesuwna czy skrzydłowa), pozwola na wbudowanie baterii zasilania awaryjnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zyskujemy alternatywne źródło energii do otwarcia bramy oraz komfort użytkowania który się z tym łączy.

Napęd do bramy a bateria zasilania awaryjnego

Akumulator awaryjny Hormann do bram garażowych.  Przeznaczony do napędów SupraMatic i ProMatic serii 4

Wiele firm oferuje dokupienie akumulatora awaryjnego, aby zapewnić najwyższy komfort i bezpieczeństwo użytkownikowi bramy z automatyką, w sytuacji awaryjnej. Niemiecka firma Hormann posiada w swojej ofercie akumulator awaryjny – maks. do 18 h i maks. 5 cykli bramy ( w zależności od temperatury , stanu załadowania etc.). To małe urządzenie, dla napądów do bram garażowych, o wymiarach szer. 150 x wys. 70 x gł. 90 mm może okazać się bezcenne podczas awarii prądu. Przeznaczony do napędów SupraMatic i ProMatic serii 4. Firma CAME która specjalizuje się w automatyce do bram również oferuje ciekawe rozwiązania awaryjne, takie jak baterie do zasilacza. Brama garażowa może być otwierana ręcznie, jednak warto pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe. Niekiedy brama garażowa jest zbyt cieżka lub my nie jesteśmy fizycznie w stanie otorzyć jej w razie awarii. Dodatkowe zasilanie pozwoli na swobodne korzystanie z garażu bez komplikacji.

Ręczne otwieranie bramy podczas braku zasilania

Automatyka do bram garażowych, jak i wjazdowych staje się coraz popularniejsza, ze względu na olbrzymie korzyści jakie się z nią łączą. Napęd do bramy zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Oczywiście brama garażowa może być otwierana ręcznie, kiedy nie posiadamy automatyki lub jest awaria. Wszystko zależy od wymiarów oraz ciężaru bramy, ponieważ duże obciążenie może być dla nas problemem przy częstym otwieraniu i zamykaniu garażu. Niekiedy jest to nawet niemożliwe aby obejść się bez automatyki – kiedy ciężar lub rozmiar bramy jest zbyt duży.

Warto jednak poruszyć temat otwierania garażu w sytuacji awaryjnej powiązanej z automatyką – awaria napędu lub brak zasilania. Co wtedy? przy zakupie automatyki nasi eksperci zawsze pytają czy garaż jest jedynym wejściem do domu, ponieważ w chwili awarii możemy mieć uniemożliwiony dostęp do środka. Jeśli wejście garażowe jest jedynym sposobem wejścia, powinniśmy posiadać awaryjne otwieranie które odblokuje mechanizm automatyki pozwalając nam na ręczne otworzenie bramy.

Rozryglowanie awaryjne firmy Hormann (widoczne na obrazku obok) polega na rozłączeniu napędu poprzez przekręcenie kluczykiem wkładki patentowej połączonej linką z zamkiem lub napędem. To powoduje jego odblokowanie i możliwość ręcznego podniesienia bramy. To niewielkie urządzenie pozwala nam przełączyć zautomatyzowaną bramę na bramę ręczną w jednym krótkim momencie.

Rozryglowanie awaryjne firmy Hormann. Przeznaczone do bram garażowych

Wybór odpowiedniej bramy czy napędu nie prostą sprawą, i dlatego nasi eksperci zawsze służą pomocą i dobrą radą. Warto przemyśleć wiele dodatkowych spraw związanych z bramą lub jej automatyką, aby uniknąć jakichkolwiek problemów w późniejszm czasie.