Ciekawostki

Jaką bramę garażową wybrać?

Brama garażowa segmentowa Hormann

Brama garażowa to ważna inwestycja, ale co wiemy o bramach garażowych i ich sekretach? Decydując się na bramę musimy zwrócić uwagę na wiele czynników oraz parametrów technicznych. Najczęściej jednak, skupiamy się na walorach wizualnych, takich jak kolor, struktura czy też wzór. Dbamy o estetykę projektu domu lub samego garażu. Jednak jest wiele innych ważnych aspektów do przeanalizowania wybierając bramę garażową, takich jak na przykład, sposób otwierania bramy, energooszczędność czy zapewniony poziom bezpieczeństwa.

Brama garażowa – uchylna czy segmentowa – jaki rodzaj?

Bezsprzecznie zakup bramy to duża inwestycja na wiele lat i właśnie dlatego wybór bramy jest tak ważny – brama musi zapewniać bezpieczeństwo, ciepło oraz komfort. Bramy garażowe różnią się głównie sposobem otwierania i zamykania garażu.

Najprostszą konstrukcję posiada brama uchylna która złożona jest z jednolitej płyty otwierającej się równolegle do sufitu. Otwierając bramę uchylną musimy upewnić się, że nie ma żadnych przeszkód przed wjazdem do garażu – potrzebuje miejsca, aby się całkowicie podnieść.

Ze względu na tą prostą budowe, brama uchylna jest głównie montowana w garażach wolnostojących, gdzie nie ma potrzeby zatrzymywania ciepła. Brama uchylna ma bowiem niską izolacyjność cieplną.

Konstrukcja bramy segmentowej jest nieco inna, ponieważ brama jest złożona z kilku segmentów połączonych zawiasami, które przesuwają się po prowadnicach. Segmenty wprawione w ruch chowają się pod sufitem, nie zabierając miejsca przed wjazdem do garażu. Bramy segmentowe są uznawane za energooszczędne, ze względu na budowe segmentu – jego grubość oraz wypełnienie. Dla przykładu, brama segmentowa Thermo 67 firmy Hormann osiąga współcznnik przenikania ciepła U = 0,33 W/(m2.K), dzięki segmentom o grubości 67 mm wypełnionym pianką poliuretanową. Brama segmentowa to najczęściej wybierany rodzaj bram, szczególnie do garaży w bryle budynku mieszkalnego, właśnie ze względu na termoizolacyjność. Szeroki wybór wzorów i kolorów bram segmentowych pozwala na stworzenie wyjątkowego projektu garażu, oraz całej posesji. Ponadto, dodatkowy profil z uszczelkami ThermoFrame firmy Hormann zapewnia termiczne oddzielenie ościeżnic od ściany i jeszcze lepsze doszczelnienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zyskać wyższą energooszczędność.

Ponadto, istnieje wiele dodatkowych elementów wzposażenia który mają za zadanie podnieść parametry bramy. Na przykład, firma Hormann oferuje dodatkowy profil z uszczelkami ThermoFrame zapewniajęcy termiczne oddzielenie ościeżnic od ściany i jeszcze lepsze doszczelnienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zyskać wyższą energooszczędność. Więcej informacji dotyczących produktów firmy Hormann znajdziemy na stronie producenta tutaj.

Automatyka do bram garażowych

Czy warto inwestować w napęd do bramy? wszystko zależy od wymiarów oraz ciężaru, ponieważ logicznie nie jesteśmy w stanie podnieść tak dużego ciężaru sami – wielokrotnie w ciągu dnia. Brama uchylna o małym ciężarze i rozmiarze może nie stanowić problemu. Warto jednak pamiętać, że brama garażowa ma zapewniać komfort, dlatego warto rozważyć odpowiednią automatykę. Jaki komfort zapewnia napęd? przede wszystkim możemy kontrolować wrota garażu jednym przyciskiem – bez konieczności wychodzenia z samochodu w deszczu ani używania siły. Za pomocą pilota czy Smartfona możemy swobodnie otwierać i zamykać garaż. Dobór odpowiedniego napędu zależy od naszych potrzeb oraz parametrów bramy. Napęd garażowy dobiera się do wymiarów i ciężaru bramy, ale również do częstotliwości użytkowania (ilość cykli dobowych). To ważne aby dobrze przemyśleć wybór napędu, ponieważ automatyka zapewnia bezpieczeństwo użytkowania bramy – fotokomórki to czujniki ruchu dzięki którym brama reaguje na przeszkody.